نگهداری باتری های dji

نگهداری باتری های dji ، موضوع مهمی است که در این مطلب بدان خواهیم پرداخت؛ اگر عمر باتری پهپادتان کم شده؟ هر باتری ایی که میخرید زیاد کار نمیکند و off میشود؟ باتری ها متورم میشوند و ترک میخورند؟ میخواهید برای مدت طولانی از پهپاد استفاده نکنید و نگران هستید که باتری هاش خراب شوند؟ تایم پرواز پهپاد بخاطر عملکرد بد باتری پایین آمده است؟؟ به تازگی کرش داشتید و باتری ضربه خورده؟؟؟پس این مطلب زیر رو مطالعه کنید تا با جدیدترین دستورالعمل نگهداری باتری های هوشمند و طریقه نگهداری باتری پهپاد که توسط کمپانی dji منتشر شده اشنا بشوید و عمر و تایم باتری را به حداکثر برسانید… با ما همراه باشید.

بهترین شیوه ها و دستورالعمل های کمپانی dji برای نگهداری باتری

اگر در حال شارژ، دشارژ، حمل و نقل یا نگهداری باتری لیتیوم یونی DJI هستید، مهم است که بهترین شیوه ها و دستورالعمل های خود کمپانی dji را رعایت کنید تا بتوانید بیشترین بهره را از باتری های خود ببرید و عمر باتریهای خود را افزایش دهید.

قبل از توضیح بیشتر، بهتر است اصول اولیه نحوه عملکرد باتری لیتیوم یون را با هم مرور کنیم.

اصول اولیه نحوه عملکرد باتری لیتیوم یون

فکر کنید داخل سلول باتری، به دو الکترود آند و کاتد تقسیم شده است. در طول استفاده از باتری، یون‌های لیتیوم از آند به کاتد داخل باتری می‌روند در حالی که الکترون‌ها باید مسیر متفاوتی را در خارج از باتری به عنوان جریان الکتریکی طی کنند. هنگامی که باتری در حال شارژ شدن است عکس این اتفاق رخ می دهد و یون های لیتیوم به آند برمی گردند. این جریان ثابت رفت و برگشت و یه سری عوامل دیگر در نهایت به عمر مفید باتری‌های لیتیوم یون پایان می‌دهد.

در اینجا به چند نکته مهم از راهنمای باتریهای DJI  در مورد نگهداری، شارژ، دشارژ و استفاده صحیح از باتری های پهپاد شما آورده شده است:

یک) دستورالعمل های موجود در دفترچه راهنمای پهپاد dji خود را بخوانید و این را بدانید که اولین کاری که هنگام دریافت پهپاد جدید خود انجام دادید، خواندن راهنمایی های ارائه شده توسط کمپانی سازنده ان است.

اما ما مهمترین مطالبی که در مورد همگی باتری های هوشمند مشترک هست را در ذیل اورده ایم

دو) برای پهپادهایی که دارای دو باتری هستند هر دو باتری باید روی یک نسخه سیستم عامل(firmware )باشند، در غیر این صورت دستور take off داده نمیشود.

چگونه نسخه سیستم عامل باتری های خود را بررسی کنیم؟

در ادامه بحث نگهداری باتری های dji برای اطمینان از اینکه پهپاد و باتری شما روی جدیدترین firmware قرار دارند، می‌توانید برنامه DJI Pilot را باز کنید، به نمای دستی دوربین پرواز خود بروید، روی سه نقطه در بالا سمت راست کلیک کنید، سپس روی سه نقطه در منوی کناری کلیک کنید، به پایین بروید تا گزینه «درباره» را انتخاب کنید و برای مشاهده نسخه های firmware فعلی کلیک کنید. همچنین می توانید دستگاه تلفن همراه خود را به اینترنت وصل کنید و هنگامی که هواپیما را روشن کردید و برنامه Pilot را باز کردید، از هرگونه به روز رسانی لازم مطلع خواهید شد.

چگونه نسخه سیستم عامل باتری های خود را بررسی کنیم؟

چگونه نسخه سیستم عامل باتری های خود را بررسی کنیم؟

چگونه نسخه سیستم عامل باتری های خود را بررسی کنیم؟

چگونه نسخه سیستم عامل باتری های خود را بررسی کنیم؟

چگونه نسخه سیستم عامل باتری های خود را به روز کنیم؟

حال برای نگهداری باتری های dji ، اگر پهپاد خود را به‌روزرسانی کنید، اگر به‌روزرسانی firmware شامل به‌روزرسانی باتری باشد یا اگر  firmware باتری روی آخرین نسخه نباشد، باتری که پهپاد را تغذیه می‌کند به‌طور خودکار به‌روزرسانی می‌شود.

اگر به‌روزرسانی باتری به‌عنوان بخشی از به‌روزرسانی firmware باشد، وقتی یک باتری به‌روزرسانی نشده را در پهپاد قرار بدهید، اعلانی دریافت می‌کنید که نشان می‌دهد firmware ناسازگار است. می‌توانید باتری را بر اساس سیستم عامل فعلی هواپیما با نوار لغزنده مانند تصویر به‌روزرسانی کنید.

چگونه نسخه سیستم عامل باتری های خود را به روز کنیم؟

در این مورد، هیچ اتصال به اینترنت یا اتصال به dji assistant 2 برای این به روز رسانی باتری با پهپاد از قبل به روز شده لازم نیست.

سه) مراقب دماهای نا متعارف(خیلی بالا یا خیلی پایین) باشید

دمای نامتعارف بدترین دشمن باتری است.

باتری پهپادها نباید در دمایی فراتر از محدوده توصیه شده dji استفاده، شارژ یا نگهداری شوند.

برای پهپادهای dji دمای مناسب برای باتری همان دمای پهپاد است

اپراتورها باید بدانند که باتری‌ها را در کجا نگهداری کنند زیرا قرار دادن باتری در معرض دمای نامتعارف و همچنین استفاده از باتری در دماهای بالا می‌تواند باعث کاهش دائمی ظرفیت، طول عمر و پایداری باتری شود.

برای مثال، از گذاشتن باتری‌ها در مکان‌هایی که ممکن است دماهای بالایی را تجربه کنند، خودداری کنید، مانند داخل داشبورد خودرو در تابستان.

چهار) باتری ها را درست شارژ کنید

باتری های DJI برای شارژشدن با شارژرهای DJI ساخته شده اند. به همین دلیل همیشه از یک شارژر  DJI استفاده کنید. اگر باتری شما با شارژری غیر از DJI شارژ شود، DJI هیچ مسئولیتی در قبال باتری شما ندارد.

مشکل شارژرهای غیر از dji چیست؟

شارژرهای پهپادهای غیر از dji ممکن است دارای نرخ شارژ بیشتر از 1 ولت و امپر باشند. برای نگهداری باتری های dji اگرچه این نرخ می‌تواند باتری را سریع‌تر شارژ کند، اما عمر مفید باتری را کاهش می‌دهد و به دلیل دمای بیش از حد داخلی به سلول‌ها آسیب می‌رساند. شارژرهای غیر از dji نیز ممکن است به پایانه های باتری های شما به دلیل تراز نادرست، آسیب برسانند.

سوال:

 چرا فقط از شارژرهای مورد تایید DJI استفاده کنید؟

در شارژرها و باتری‌های DJI محافظی تعبیه شده است تا مطمئن میشود که باتری‌ها در دماهای نادرست شارژ نمی‌شوند.بنابراین بهترین روش برای شارژ درجهت مراقبت بهتر از باتری‌هایتان، این است که قبل از شارژ کردن، اجازه دهید باتری‌هایتان به دمای داخلی قابل قبول بازگردند(با محیط اطراف هم دما شوند).

با این حال، در برخی شرایط ممکن است مجبور باشید که باتری‌های خود را بلافاصله پس از پرواز شارژ کنید.

میتوانید باتری را روی شارژر قرار دهید، حتی زمانی که هنوز داغ است، به شرطی که شارژر و باتری در مکانی با تهویه مناسب قرار گیرند. اگر نیاز به شارژ فوری نیست، بهتر است قبل از گذاشتن باتری روی شارژر، اجازه دهید خنک شود.

باتری های هوشمند dji طوری طراحی شده اند که در صورت پر شدن، شارژ را متوقف کنند. با این حال، توصیه می کنیم پیشرفت شارژ را زیر نظر داشته باشید و پس از شارژ کامل باتری ها را جدا کنید.

بهترین روش نگهداری باتری در دمای ایده آل برای باتری های DJI یعنی 22 درجه سانتی گراد تا 30 درجه سانتی گراد است. اگرچه ممکن است همیشه امکان نگهداری باتری‌ها در این دما وجود نداشته باشد، اما مهم است که از عادت‌هایی مانند نگهداری باتری در وسایل نقلیه‌ای که معمولاً بسیار گرم یا بسیار سرد می‌شوند و خارج از دمای ذخیره‌سازی توصیه شده هستند، اجتناب کنید.

همیشه باتری ها را در مکانی با تهویه مناسب و دور از نور مستقیم خورشید و منابع گرما نگهداری کنید. هنگام نگهداری، باتری ها را از پهپادها خارج کنید.

پنج) اجازه ندهید باتری ها خیس شوند.

شش) توصیه نمی شود باتری های خود را قبل از کنارگذاشتن تا 100% شارژ کنید. باتری های هوشمند DJI به طور خودکار تخلیه می شوند تا از یکپارچگی سلول های باتری محافظت کنند.

از 1 تا 10 روز زمان میبرد تا باتری‌ها تا 60 درصد شروع به تخلیه خود کنند. اگر گزینه ای در برنامه وجود نداشته باشد، باتری به طور پیش فرض 10 روز شارژ خود را نگه خواهد داشت . اگر باتری کمتر از 40 تا 60 درصد باشد، باید شارژ شود تا به این درصد از شارژ برسد.

برای سایر کاربرانی که نیاز به باتری دارند و مجبورند همیشه شارژ باتری را 100٪ نگه دارند باید گفت که این امر بر عمر و عملکرد باتری های لیتیوم یون تأثیر منفی می گذارد.

هنگامی که یک باتری در شارژ 100٪ است، به سلول ها فشار وارد می کند و این فشار مداوم بر روی سلول ها، کاهش ظرفیت باتری و چرخه عمر عملیاتی را تسریع می کند.

البته میدانیم که برخی از اپراتورها ملزم هستند پهپادها و باتری‌های خود را همیشه در شرایط «آماده پرواز» نگه دارند، اما بهتر است تا ذخیره‌سازی  باتری‌ها را بر روی ۶۰ درصد بگذاریم به جای نگه داشتن شارژ ان روی 100% .

اگر تصمیم به نگه داشتن باتری در 100٪ گرفته شود، می توان با فشار دادن دکمه پاور روی باتری، از تخلیه آن جلوگیری کرد. این باعث می شود باتری از حالت بیکار خارج شود و زمان تخلیه خود باتری به بازه زمانی تعریف شده قبلی یعنی 10 روز بازنشانی شود.یعنی پس از فشاردادن دکمه پاور به مدت ده روز زمان میبرد تا باتری شروع به تخلیه خودکار کند.

از صفر کردن و تخلیه کامل باتری خودداری کنید.

تخلیه بیش از حد می تواند به باتری های شما آسیب جدی وارد کند. توصیه می شود پهپاد خود را زمانی که سطح باتری 15% یا بیشتر است فرود آورید تا عمر مفید آن به حداکثر برسد.

اگر سطح شارژ باتری شما از 15% گذشته است، لطفاً در اسرع وقت ان را  شارژ کنید.

هفت) هر دو باتری را کنار هم نگه دارید

برای پهپادهایی با طراحی دو باتری مانند سری M300 RTK و M200، دو باتری را به عنوان یک جفت علامت گذاری کنید و به استفاده از آنها به عنوان یک جفت ادامه دهید (آنها را با هم شارژ و تخلیه کنید) تا عمر هر دو را به حداکثر برسانید و عملکرد پرواز را هم افزایش دهید. با استفاده از این روش، هر دو جفت باتری مقاومت داخلی بسیار مشابهی را حفظ خواهند کرد.

هشت) تعمیر و نگهداری را فراموش نکنید مراحل زیر برای اطمینان از اینکه باتری های شما آماده کار هستند و به درستی کالیبره شده اند بسیار مهم است.

موارد زیر را هر 3 ماه یا 50 سیکل (هر کدام زودتر اتفاق بیفتد) انجام دهید. طبق دستورالعمل زیر باتری ها را شارژ و دشارژ کنید. اطمینان حاصل کنید که اختلاف ولتاژ سلولها پس از شارژ کامل باتری و ثابت ماندن به مدت 6 ساعت، کمتر از 0.1 ولت باشد. مطمئن شوید که باتری متورم، نشتی یا آسیب دیده نیست.  پایانه های باتری را با یک پارچه خشک تمیز تمیز کنید و از تمیز بودن آنها مطمئن شوید.

اطمینان حاصل کنید که سیستم عامل(firmware) باتری به آخرین نسخه به روز شده است.

دستورالعمل شارژ و تخلیه باتری های dji

و در آخر برای نگهداری باتری های dji ، باتری را تا 100% شارژ کنید و باتری را بیش از 24 ساعت ثابت نگه دارید. باتری را داخل پهپاد قراردهید. پهپاد را به پرواز در آورید و زمانی که سطح شارژ باقیمانده کمتر از 20 درصد است، پهپاد را فرود آورید و باتری را خارج کنید. باتری را به مدت شش ساعت کنار بگذارید.

ولتاژ سلول را بررسی کنید باتری را تا 100% شارژ کنید.

مراحل 1-4 بالا را تکرار کنید.

در صورت بروز هر یک از موارد زیر، باتری ها باید از روال استفاده خارج شوند و تعویض گردند:

تورم باتری ، نشتی، یا آسیب (ترک، فرورفتگی، و غیره …).

پایانه های خم شده (می تواند باعث اتصال کوتاه شود) یک اعلان یا خطای درون برنامه یا درخواست در مورد آسیب یا تخلیه بیش از حد سلول باتری ایی که به 200 چرخه شارژ رسیده است و پس از انجام دوبار متوالی عملیات شارژ و دشارژ استاندارد، خطای باتری همچنان وجود دارد.

در دنباله ویدئویی براتون گذاشتم که اموزش میده از کجای برنامه dji go برید و اطلاعات باتریتون از جمله ولتاژ سلولها ، سریال باتری، تاریخ تولید و تعداد دفعات شارژ و..رو ببینین
البته این فقط واسه اوزمو هاست
بقیه محصولات dji رو هم براتون منتشر میکنم البته اگر ببینم درخواستها و استقبال زیاده (مثل اون ویدئوهای تشخیص قطعات اورجینال از فیک در dji ) که خیلی درخواست برای تشخیص ملخ فانتوم های خانواده چهار بالا بوده که اونم بزودی براتون به اشتراک میذارم.

 

شما به تماشای ویدیوی “مشاهده‌ اطلاعات باتری اوزمو” در آپارات دعوت شده اید.

 

آموزش

اموزش شارژ و دشارژ کردنباتری هوشمند djiتعمیر باتری باد کردهتعمیر باتری خرابتعمیر باتری های djiراهنمای استفاده از باتری های djiراهنمای نگهداری باتری های djiنحوه درست استفاده از باتری های هوشمند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  • با تعمیرات آنلاین آتراتوس؛ همین الان تعمیر کنثبت تعمیر